WP-Members 2.6.4 - en to nb_NO translation catalogue (214 entries)

en: %d users were activated.
nb_NO: %d brukerre er aktivert.

en: %sclose%s
nb_NO: %slukk%s

en: %sprint%s
nb_NO: %sskriv ut%s

en: (Email cannot be removed)
nb_NO: (E-post kan ikke slettes)

en: (Note: Email is always mandatory. and cannot be changed.)
nb_NO: (Merk: E-post er alltid obligatorisk - og kan ikke endres.)

en: (optional)
nb_NO: (obligatorisk)

en: A list of shortcodes is available here.
nb_NO: liste med shortcodes kan ses her.

en: Activate
nb_NO: Aktiver

en: Activate this user?
nb_NO: Aktiver bruker?

en: Activated?
nb_NO: Aktivert?

en: Add
nb_NO: Legg til

en: Add New
nb_NO: Opprett ny

en: Add/Delete
nb_NO: Legg til/Slett

en: Additional Info
nb_NO: Ekstra Opplysninger

en: Address 1
nb_NO: Adresse1

en: Address 2
nb_NO: Adresse2

en: Admin Notification
nb_NO: Admin melding

en: Allows for a trial period
nb_NO: tillater en prøveperiode

en: Apply
nb_NO: Søke

en: Begin using the site.
nb_NO: Begynd å bruke siden

en: Biographical Info
nb_NO: Biogravisk informasjon

en: Black Glass
nb_NO: Sort Glass

en: Block Pages by default
nb_NO: Bloker Sider som standard

en: Block Posts by default
nb_NO: Bloker Innlegg som standard

en: Body
nb_NO: Brødtekst

en: Bulk Actions
nb_NO: Gruppe handling

en: Change Password
nb_NO: Endre passord

en: Cheatin&#8217; uh?
nb_NO: Jukser du?

en: Checked?
nb_NO: Markering?

en: Choose Theme
nb_NO: Velg tema

en: Choose a Username
nb_NO: Velg et brukernavn

en: City
nb_NO: By

en: Clean
nb_NO: Ren

en: Clear Form
nb_NO: Tøm skjema

en: Click here to continue.
nb_NO: Klikk her for å fortsette.

en: Click here to logout.
nb_NO: Klikk her for å logge ut.

en: Click here to register
nb_NO: Klikk her for å registrere

en: Click here to reset
nb_NO: Klikk her for å nullstille

en: Congratulations! Your registration was successful.<br /><br />You may now login using the password that was emailed to you.
nb_NO: Din registrering ble godkjent.<br /><br />Du kan nå logge på med det passordet som har blitt sendt til deg.

en: Country
nb_NO: Land

en: Day Phone
nb_NO: Telefon

en: Delete
nb_NO: Slett

en: Determine which fields will display and which are required.  This includes all fields, both native WP fields and WP-Members custom fields.
nb_NO: Velg hvilke felter som skal vises og hvilke som er obligatoriske. Dette inkluderer både vanlige WP felter og WP-Member felter

en: Dialogs
nb_NO: Dialog

en: Dialogs and Error Messages
nb_NO: Dialoger og feilmeldinger

en: Display?
nb_NO: Vis?

en: Edit My Information
nb_NO: Rediger min profil

en: Edit Your Information
nb_NO: Rediger dine Opplysninger

en: Either the username or email address do not exist in our records.
nb_NO: Brukernavn eller e-post finnes ikke i databasen.

en: Email
nb_NO: E-post

en: Email Messages
nb_NO: E-post melding

en: Email is registered
nb_NO: E-post er registreret

en: Email segnature
nb_NO: E-post underskrift

en: Emails
nb_NO: E-poster

en: Existing Users Log In
nb_NO: Innlogging for eksisterende brukere

en: Existing users Login
nb_NO: Login for eksistrerende brukere

en: Expires
nb_NO: Utløper

en: Export
nb_NO: Eksporter

en: Field Label
nb_NO: Felt Etikett

en: Field Label is required for adding a new field. Nothing was updated.
nb_NO: Felt-etikett er nødvendig for å legge til et nytt felt. Ingenting ble oppdatert.

en: Field Type
nb_NO: Felt Type

en: Fields
nb_NO: Felter

en: First Name
nb_NO: Fornavn

en: Follow
nb_NO: Følg

en: For checkbox, stored value if checked:
nb_NO: Hvilken verdi lagres, når markerings-boksen avkrysses:

en: For dropdown, array of values:
nb_NO: Til Dropdown, liste med valg:

en: Forgot password?
nb_NO: Glemt passord?

en: Forgot?
nb_NO: Glemt?

en: Holds new registrations for admin approval
nb_NO: Nye registreringer krever godkjennelse fra admin

en: IP @ registration
nb_NO: IP @ registrering

en: Ignore warning messages
nb_NO: Ignorer advarsels-meldinger

en: Ignores WP-Members warning messages in the admin panel
nb_NO: Ignorer WP-Members advarsel-meldinger i admin

en: Indicates a required field
nb_NO: Et obligatorisk felt

en: Last Name
nb_NO: Etternavn

en: Leaving this set to full text allows anyone to read your protected content in an RSS reader. Changing this to Summary prevents this as your feeds will only show summary text.
nb_NO: Ved å sette RSS til full tekst gir du alle mulighet for å lese ditt beskyttede innhold i en rss-leser. Endre RSS til utdrag for å forhindre dette.

en: Login
nb_NO: Log på

en: Login Failed!
nb_NO: Login feilet!

en: Login Failed!<br />You entered an invalid username or password.
nb_NO: Login feilet! <br />Ugylding brukernavn eller passord.

en: Login Status
nb_NO: Loginstatus

en: Manage Fields
nb_NO: Administrer Felter

en: Manage Options
nb_NO: Administrer valg

en: Manage reCAPTCHA Options
nb_NO: Administrer reCAPTCHA Valg

en: Moderate registration
nb_NO: Redigere registrering

en: New Password
nb_NO: Nytt passord

en: New Registration
nb_NO: Ny Registrering

en: New User?
nb_NO: Ny bruker

en: New Users Registration
nb_NO: Ny bruker registrering

en: No
nb_NO: Nei

en: No users matched your criteria
nb_NO: Ingen brugere matchede dine kriterier

en: Note: Pages can still be individually blocked or unblocked at the article level
nb_NO: NB: Sider kan forsatt blokeres eller åpnes individuelt under redigering

en: Note: Posts can still be individually blocked or unblocked at the article level
nb_NO: NB: Innlegg kan fortsatt blokeres eller åpnes individuelt under redigering

en: Note: This will not cause an error for the end user, as only displayed fields are validated.  However, you should still check that your displayed and required fields match up.  Mismatched fields are highlighted below.
nb_NO: NB: Dette vil ikke medføre en feil for slutbrukeren, da kun viste felter er valideret. Du bør sjekke, at dine viste, og påkrevde felter passer sammen. Feil felter er fremhevet nedenfor.

en: Notify admin
nb_NO: Gi beskjed til admin

en: Option Name
nb_NO: Valgt Navn

en: Option Name is required for adding a new field. Nothing was updated.
nb_NO: Valget Navn er nødvendigt for at for å legge til et nytt felt. Ingenting ble oppdatert.

en: Optional
nb_NO: Valgfrit

en: Options
nb_NO: Valg

en: Options should be Option Name|option_value,
nb_NO: Valg skal skrives Valg Navn|valg_værdi,

en: Password
nb_NO: Passord

en: Password Reset
nb_NO: Kodeord nullstilt

en: Password changes
nb_NO: Endret passord

en: Password fields cannot be empty
nb_NO: Kodeordsfelt kan ikke være tomt

en: Password reset
nb_NO: Nullstill passord

en: Password successfully changed!<br /><br />You will need to re-login with your new password.
nb_NO: Passordet er endret!<br /><br />Du må logge på med ditt nye passord.

en: Password successfully reset!<br /><br />An email containing a new password has been sent to the email address on file for your account. You may change this random password then re-login with your new password.
nb_NO: Passordet er nullstilt!<br /><br />En e-post med nytt passord har blitt sendt til deg. Du kan endre det til et personlig passord når du har logget deg på.

en: Passwords did not match
nb_NO: Passordene er ulike

en: Passwords did not match.<br /><br />Please try again.
nb_NO: Passordene er ulike.<br /><br />Prøv igjen.

en: PayPal Settings
nb_NO: PayPal innstillinger

en: Please indicate that you agree to the %s TOS %s
nb_NO: Kryss av for at du godtar %snettsidens vilkår %s

en: Private Key
nb_NO: Privat nøkkel

en: Public Key
nb_NO: Offentlig nøkkel

en: Red
nb_NO: Rød

en: Register
nb_NO: Registrer

en: Registered
nb_NO: Registrert

en: Registration completed
nb_NO: Registrering fullført - avventer godkjennelse

en: Registration is Moderated
nb_NO: Registrering fullført

en: Registration is Moderated, User is Approved
nb_NO: Din registrering er godkjent

en: Remember me
nb_NO: Husk meg

en: Repeat Password
nb_NO: Gjenta passord

en: Required field
nb_NO: Påkrevede felt

en: Required?
nb_NO: Obligatorisk?

en: Reset Forgotten Password
nb_NO: Nullstill glemt passord

en: Reset Password
nb_NO: Nullstill passord

en: Restricted post (or page), displays above the login/registration form
nb_NO: Vises over Logg på / Registrering på Innlegg eller Side med begrenset adgang

en: Sends email to admin for each new registration?
nb_NO: Send e-post til admin for hver ny registrering?

en: Set a custom email address
nb_NO: Skriv inn en gyldig epost-adresse

en: Set a custom email name
nb_NO: Skriv din e-post her

en: Settings
nb_NO: Innstillinger

en: Settings were saved, but you have required fields that are not set to display!
nb_NO: innstillingene er lagret, men der er obligatoriske felter, som ikke er satt til å bli vist!

en: Show excerpts
nb_NO: Vis Utdrag

en: Shows excerpted content above the login/registration on both Posts and Pages
nb_NO: Vis utdrag før pålogging / registrering på innlegg og sider

en: Sorry, %s is a required field.
nb_NO: %s er påkrevet.

en: Sorry, that email address already has an account.<br />Please try another.
nb_NO: Denne e-post adressen finnes allerede i systemet. <br />Prøv en annen.

en: Sorry, that username is taken, please try another.
nb_NO: Dette brukernavnet er opptatt. Prøv et annet.

en: Sorry, username is a required field
nb_NO: Brukernavn er påkrevet

en: State
nb_NO: Region

en: Subject
nb_NO: Emne

en: Submit
nb_NO: Send inn

en: Subscription
nb_NO: Abonnement

en: Subscriptions
nb_NO: Abonnement

en: TOS
nb_NO: VfD

en: Terms of Service
nb_NO: Nettsidens vilkår

en: Terms of Service (TOS)
nb_NO: Nettsidens vilkår

en: The CAPTCHA solution was incorrect.
nb_NO: CAPTCHA løsningen er ikke fullstendig.

en: The parameters to verify were incorrect
nb_NO: Parameterene var ugyldige

en: The reCAPTCHA server was not reached.  Please try to resubmit.
nb_NO: reCAPTCHA serveren kunne ikke kontaktes.  Prøv igjen.

en: The username cannot include non-alphanumeric characters.
nb_NO: Brukernavn må kun innholde vanlige bokstaver.

en: There was an error with the CAPTCHA form.
nb_NO: Der oppstod en feil i CAPTCHA skjemaet.

en: This content is restricted to site members.  If you are an existing user, please login.  New users may register below.
nb_NO: Dette er en lukket brukerside. Hvis du er registreret bruker må du logge på eller registrere deg.

en: This setting allows a link on the /wp-login.php page to register using the WP native registration process thus circumventing any registration you are using with WP-Members. In some cases, this may suit the users wants/needs, but most users should uncheck this option. If you do not change this setting, you can choose to ignore these warning messages under WP-Members Settings.
nb_NO: Denne innstillingen tillater at en link på /wp-login.php siden for å la seg registrere ved hjelp av WP opprinnelige registreringsprossess slik at det omgår WP-Members registrering. I noen tilfeller passer dette til brukerenes ønsker/behov, men de fleste brukere bør fjerne markeringen av denne muligheten. Hvis du ikke endrer denne indstilling, kan du velge at ignorere disse advarsler i henhold til WP-medlemmer innstillinger.

en: This setting allows any users to comment, whether or not they are registered. Depending on how you are using WP-Members will determine whether you should change this setting or not. If you do not change this setting, you can choose to ignore these warning messages under WP-Members Settings.
nb_NO: Denne innstillingen gjør det mulig for brukere å kommentere selv om de ikke er innlogget. Hvis du ikke endrer denne innstillingen, kan du velge å ignorere disse advarsler i henhold til WP-Members innstillinger.

en: Trial period
nb_NO: Prøveperiode

en: Turn off registration
nb_NO: Avbryt registrering

en: Turns off the registration process, only allows login
nb_NO: Avbryt registrering, tilat kun login

en: Turns on CAPTCHA for registration
nb_NO: Slår på CAPTCHA under registrering

en: Update Dialogs
nb_NO: Oppdater Dialoger

en: Update Emails
nb_NO: Oppdater e-poster

en: Update Fields
nb_NO: Oppdater Felter

en: Update Password
nb_NO: Oppdater passord

en: Update Profile
nb_NO: Oppdater profil

en: Update Settings
nb_NO: Oppdater innstillinger

en: Update reCAPTCHA Settings
nb_NO: Oppdater reCAPTCHA innstillinger

en: Use reCAPTCHA
nb_NO: Bruk reCAPTCHA

en: User update
nb_NO: Bruker oppdatering

en: Username
nb_NO: Brukernavn

en: Username is taken
nb_NO: Brukernavnet er oppdatt

en: Username or email do not exist when trying to reset forgotten password
nb_NO: Brukernavn eller e-post eksisterer ikke når glemt passord forsøkes nullstilt

en: Users ready to export, %s click here %s to generate and download a CSV.
nb_NO: Brukere er klar til eksport %s Klikk her %s for at generere og laste ned CSV.

en: Version:
nb_NO: Versjon:

en: Visit plugin site for more information
nb_NO: Besøk Plugin side for mer informasjon

en: WP Native?
nb_NO: WP Felt?

en: WP-Members Additional Fields
nb_NO: WP-Members Ekstra Felter

en: WP-Members Users
nb_NO: WP-Members brukere

en: WP-Members dialogs were updated
nb_NO: WP-Members dialoger er oppdatert

en: WP-Members emails were updated
nb_NO: WP-Members e-poster er oppdatert

en: WP-Members expiration periods were updated
nb_NO: WP-Members prøveperiode er oppdatert

en: WP-Members fields were updated
nb_NO: WP-Members felter er oppdatert

en: WP-Members settings were updated
nb_NO: WP-Member innstillinger er oppdatert

en: We were unable to validate the private key.
nb_NO: Det var ikke mulig å validere den private nøkkelen.

en: We were unable to validate the public key.
nb_NO: Det var ikke mulig å validere den offentlige nøkkelen.

en: Website
nb_NO: Nettside

en: White
nb_NO: Hvit

en: Yes
nb_NO: Ja

en: You are logged in as %s
nb_NO: Du er logget på som %s

en: You are not currently logged in.
nb_NO: Du er ikke logget på.

en: You can %s change this here %s by changing "For each article in a feed, show" to "Summary."
nb_NO: Du kan %s endre dette %s ved å endre "For hvert innlegg, vis " to "Utdrag."

en: You can %s change this here %s by checking the box next to "Users must be registered and logged in to comment."
nb_NO: Du kan %s endre dette her %s ved at sørge for boksen ved siden av "Brukere skal være registrerede og logget inn for at kommentere  " er markert.

en: You can %s change this here %s making sure the box next to "Anyone can register" is unchecked.
nb_NO: Du kan %s endre dette her %s ved at sørge for boksen ved siden av "Alle kan registrere " er u-markert.

en: You can customize the content of the emails sent by the plugin.
nb_NO: Du kan tilpasse innholdet av e-poster sendt fra denne plugin

en: You can customize the text for dialogs and error messages. Simple HTML is allowed %s etc.
nb_NO: Du kan tilpasse tekster til dialog og feilmeldinger. Enkel HTML er tillat %s osv.

en: You entered an invalid username or password.
nb_NO: Ditt brukernavn eller passord ble ikke godtatt.

en: You have set WP-Members to hold registrations for approval
nb_NO: Du har satt WP-Members til at registreringer må godkjennes

en: You have set WP-Members to turn off the registration process
nb_NO: Du har satt WP-Members til å slå av brukerregistrering

en: You have turned on reCAPTCHA
nb_NO: Du har slått på reCAPTCHA

en: You must complete the CAPTCHA form.
nb_NO: Du må fylle inn CAPTCHA skjemaet.

en: You must enter a valid email address.
nb_NO: Du må fylle inn en gyldig e-post.

en: Your WP settings allow anyone to comment - this is not the recommended setting.
nb_NO: Dine WP innstillinger tillater alle at skrive kommentarer - denne innstillingen er ikke anbefalt.

en: Your WP settings allow anyone to register - this is not the recommended setting.
nb_NO: Dine WP innstillinger tillater alle å registrere seg - dette kan ikke anbefales.

en: Your WP settings allow full text rss feeds - this is not the recommended setting.
nb_NO: Din WP innstillinger tillater full RSS strøm - denne innstillingen er ikke å anbefale.

en: Your information was updated!
nb_NO: Din profil har blitt oppdatert!

en: Zip
nb_NO: Postnr

en: but you also set to moderate and/or email admin new registrations.  You will need to set up a registration page for users to register.
nb_NO: men du er også satt til å moderere og / eller e-post admin for nye registreringer. Du må opprette en registreringsside for brukere.

en: but you have not changed the default message for "Registration Completed" under "WP-Members Dialogs and Error Messages."  You should change this message to let users know they are pending approval.
nb_NO: men du har ikke endret standard melding for "Registrering fullført" under "WP-Members Dialoger og feilmeldinger."  Du bør endre denne meldingen så brukerene vet at deres registrering er må godkjennes.

en: but you have not entered API keys.  You will need both a public and private key.  The CAPTCHA will not display unless a valid API key is included.
nb_NO: men du ikke har skrevet inn API nøkkel. Du skal bruke både en offentlig og privat nøkkel. Den CAPTCHA vises ikke, hvis ikke en gyldig API-nøkkel er fylt inn.

en: checkbox
nb_NO: Avkryssningsboks

en: click here to logout
nb_NO: Klikk her for å logge ut

en: dropdown
nb_NO: Nedtrekksliste

en: login
nb_NO: logg på

en: password
nb_NO: passord

en: reCAPTCHA API keys are tied to a specific domain name for security reasons.
nb_NO: På grunn av sikkerhet er reCAPTCHA API nøkkelen er knyttet til et domene-navn.

en: reCAPTCHA was updated for WP-Members
nb_NO: reCAPTCHA er oppdatert for WP-Members

en: text
nb_NO: Tekst

en: textarea
nb_NO: Tekstfelt

en: there was an error and no users were exported
nb_NO: der oppstod en feil og ingen brukere ble eksportert
