WP-Members 2.9.3 - en to sr_RS translation catalogue (167 entries)

en: Settings
sr_RS: Postavke

en: Options
sr_RS: Opcije

en: Fields
sr_RS: Polja

en: Dialogs
sr_RS: Dijalozi

en: Emails
sr_RS: Emailovi

en: Your WP settings allow anyone to register - this is not the recommended setting.
sr_RS: Vaša WP postavka dozvoljava svakome da se registruje - ovo nije preporučljiva postavka.

en: You can %s change this here %s making sure the box next to "Anyone can register" is unchecked.
sr_RS: Ovo možete  %s  promeniti ovde %s proverite da kvadrat pored nije  "Anyone can register" čekiran.

en: This setting allows a link on the /wp-login.php page to register using the WP native registration process thus circumventing any registration you are using with WP-Members. In some cases, this may suit the users wants/needs, but most users should uncheck this option. If you do not change this setting, you can choose to ignore these warning messages under WP-Members Settings.
sr_RS: Ova postavka omogućava link na /wp-login.php stranuici da se registrujete pomoću WP native procesom registracije tako zaobilazite bilo koje registracije koji koristite sa WP-Members. U nekim slučajevima , to može odgovarati korisnicima želi / treba , ali većina korisnika treba da isključite ovu opciju . Ako ne promenite ovu postavku , možete izabrati da ignorišete ove poruke upozorenja pod WP-Members postavkama .

en: Your WP settings allow anyone to comment - this is not the recommended setting.
sr_RS: Ova WP postavka dozvoljava bilo kome da komentariše-ovo nije preporučljiva postavka.

en: You can %s change this here %s by checking the box next to "Users must be registered and logged in to comment."
sr_RS: Možete %s  promeniti ovo %s  klikom na checkbox pored  "Users must be registered and logged in to comment."

en: This setting allows any users to comment, whether or not they are registered. Depending on how you are using WP-Members will determine whether you should change this setting or not. If you do not change this setting, you can choose to ignore these warning messages under WP-Members Settings.
sr_RS: Ova postavka dozvoljava korisniku da komentariše, nezavisno od toga da li je registrovan.  U zavisnosti od toga kako se koriste WP-Members će utvrditi da li treba da promenite ovu postavku ili ne . Ako ne promenite ovu postavku , možete izabrati da ignorišete ove poruke upozorenja pod WP-Members postavkama .

en: Your WP settings allow full text rss feeds - this is not the recommended setting.
sr_RS: Vaše WP postavke dozvoljavaju  sve tekst rss feeds - ovo nije postavka kja se preporučuje.

en: You can %s change this here %s by changing "For each article in a feed, show" to "Summary."
sr_RS: Ovo možete %s promeniti ovde %s prelaskom  "For each article in a feed, show"  na "Summary."

en: Leaving this set to full text allows anyone to read your protected content in an RSS reader. Changing this to Summary prevents this as your feeds will only show summary text.
sr_RS: Ostavljajući ovu postavku za ceo tekst dozvoljavate bilo kome da čita vaš sadržaj zaštićen u RSS čitaču. Promena ovoga u Summary sprečava ovo da vaši feedovi prikažu samo summary tekst.

en: You have set WP-Members to hold registrations for approval
sr_RS: Namestili ste WP-Members da sadrže registracije za odobrenje

en: but you have not changed the default message for "Registration Completed" under "WP-Members Dialogs and Error Messages."  You should change this message to let users know they are pending approval.
sr_RS: ali niste promenili  default message za "Registration Completed"  ispod "WP-Members Dialogs and Error Messages."  Treba da promenite poruku da biste korisnika obavestili da se čeka odobrenje..

en: You have set WP-Members to turn off the registration process
sr_RS: Možete podesiti WP-Members da ugase proces registacije

en: but you also set to moderate and/or email admin new registrations.  You will need to set up a registration page for users to register.
sr_RS: ali takodje možete da postavite da bude umereno i/ili email admin novih registracija. Morate namestiti stranicu registracije za korisnike da se registruju.

en: You have turned on reCAPTCHA
sr_RS: Uključili ste reCAPTCHA

en: but you have not entered API keys.  You will need both a public and private key.  The CAPTCHA will not display unless a valid API key is included.
sr_RS: ali niste uneli API ključeve. Trebaće vam i javni i privatni ključ. CAPTCHA neće biti prikazana osim ako API ključ nije uključen.

en: Version:
sr_RS: Verzija:

en: Follow
sr_RS: Prati

en: Manage reCAPTCHA Options
sr_RS: Upravljajte reCAPTCHA Opcijama

en: reCAPTCHA is a free, accessible CAPTCHA service that helps to digitize books while blocking spam on your blog.
sr_RS: reCAPTCHA je besplatna, primenjliva CAPTCHA usluga pomaže digitalizovanju knjiga dok blokira spam na vašem blogu.

en: reCAPTCHA asks commenters to retype two words scanned from a book to prove that they are a human. This verifies that they are not a spambot while also correcting the automatic scans of old books. So you get less spam, and the world gets accurately digitized books. Everybody wins! For details, visit the %s reCAPTCHA website%s
sr_RS: reCAPTCHA traži da ponovo otkucate dve reči skenirane iz knjige da dokaže da ste čovek . Ovo potvrđuje da oni nisu spambot i istovremeno ispravlja automatski skenire starih knjiga . Tako dobijate manje spama , a svet dobija tačno digitalizovane poruke. Svi pobedjuju. Za detalje posetite %s reCAPTCHA websajt%s

en: reCAPTCHA Keys
sr_RS: reCAPTCHA Ključevi

en: reCAPTCHA requires an API key, consisting of a "public" and a "private" key. You can sign up for a %s free reCAPTCHA key%s
sr_RS: reCAPTCHA zahteva API ključ, ckoji se sastoji od  "public"   i  "private"   ključa. Možete da se upišete za %s besplatan reCAPTCHA ključ %s

en: Public Key
sr_RS: Javni ključ

en: Private Key
sr_RS: Privatni ključ

en: Choose Theme
sr_RS: Izaberi temu

en: Red
sr_RS: Crveno

en: White
sr_RS: Belo

en: Black Glass
sr_RS: Black staklo

en: Clean
sr_RS: Čisto

en: Restricted post (or page), displays above the login/registration form
sr_RS: Zabranjeni post (ili stranica), prikazuje iznad  login/registracijsku formu

en: Username is taken
sr_RS: Korisničko ime je zauzeto

en: Email is registered
sr_RS: Email je registrovan

en: Registration completed
sr_RS: Registracija završena

en: User update
sr_RS: Korisnik update-ovan

en: Passwords did not match
sr_RS: Šifra se ne slaže

en: Password changes
sr_RS: Šifra se menja

en: Username or email do not exist when trying to reset forgotten password
sr_RS: Korisničko ime ili email ne postoje kada pokušate da resetujete zaboravljenu šifru

en: Password reset
sr_RS: Resetovanje šifre

en: Dialogs and Error Messages
sr_RS: Diažjalozi i Error poruke

en: You can customize the text for dialogs and error messages. Simple HTML is allowed %s etc.
sr_RS: Možete da customize-ujete text za dijaloge i error poruke. Jednostavan HTML je dozvoljen %s itd.

en: Terms of Service (TOS)
sr_RS: Pravila (TOS)

en: Update Dialogs
sr_RS: Update dijaloga

en: WP-Members dialogs were updated
sr_RS: WP-Members dijaloz su updatovani

en: New Registration
sr_RS: Nova registracija

en: Registration is Moderated
sr_RS: Registracija je obavljena

en: Registration is Moderated, User is Approved
sr_RS: Registracija je obavljena, korisnik je odobren.

en: Password Reset
sr_RS: Resetuj šifru

en: Admin Notification
sr_RS: Admin notifikacije

en: Email Signature
sr_RS: Email potpis

en: Email Messages
sr_RS: Email poruke

en: You can customize the content of the emails sent by the plugin.
sr_RS: Možete da customize-irate sadržaj emailova poslatih pluginom.

en: A list of shortcodes is available here.
sr_RS: Lista shortcode-ova dostupnih ovde.

en: Set a custom email address
sr_RS: Podesi custom email adresu

en: (optional)
sr_RS: (opcionalno)

en: Set a custom email name
sr_RS: Podesi custom email ie

en: Body
sr_RS: Telo

en: Update Emails
sr_RS: Updateuj mailove

en: WP-Members emails were updated
sr_RS: WP-Members emailovi su updatovani

en: WP-Members fields were updated
sr_RS: WP-Members polja su updatovana

en: Field Label is required for adding a new field. Nothing was updated.
sr_RS: Polje oznake je potrebno za dodavanje novih polja. Ništa nije updatovano.

en: Option Name is required for adding a new field. Nothing was updated.
sr_RS: Opcija IME je potrebna zadodavanje novih polja. Ništa nije updatovano.

en: Field Label
sr_RS: Pronadji oznaku

en: Option Name
sr_RS: Ime opcije

en: Field Type
sr_RS: Tip polja

en: text
sr_RS: tekst

en: textarea
sr_RS: područje teksta

en: password
sr_RS: šifra

en: Display?
sr_RS: Prikaži?

en: Required?
sr_RS: Potrbno?

en: For dropdown, array of values:
sr_RS: Za dropdown, array ili vrednosti:

en: Options should be Option Name|option_value,
sr_RS: Opcije bi treblo da budu Option Name|option_value,

en: Visit plugin site for more information
sr_RS: Posetite sajt plugina za više informacija

en: Manage Fields
sr_RS: Upravljazi poljima

en: Determine which fields will display and which are required.  This includes all fields, both native WP fields and WP-Members custom fields.
sr_RS: Odredjuje koja polja će biti prikazana i koja su neophodna. Ovo uključuje sva polja, i   native WP polja i WP-Members custom polja.

en: (Note: Email is always mandatory and cannot be changed.)
sr_RS: (Beleška: Email je uvek obavezan i ne može se promeniti.)

en: Add/Delete
sr_RS: Dodaj/Obriši

en: Checked?
sr_RS: Čekirano?

en: Delete
sr_RS: Obrisati

en: (Email cannot be removed)
sr_RS: (Email ne može da se ukloni)

en: Update Fields
sr_RS: Update-uj polja

en: Manage Options
sr_RS: Upravljaj opcijama

en: Block Posts by default
sr_RS: Blokiraj postove po defaultu

en: Note: Posts can still be individually blocked or unblocked at the article level
sr_RS: Beleška: Postovi mogu i dalje biti individualno blokirani ili odblokirani na nivou članka

en: Block Pages by default
sr_RS: Blokiraj stranice po defaultu

en: Note: Pages can still be individually blocked or unblocked at the article level
sr_RS: Beleška: Stranice mogu biti individualno blokirane ili deblokirane na nivou članka

en: Show excerpts
sr_RS: Prikaži odlomke

en: Shows excerpted content above the login/registration on both Posts and Pages
sr_RS: Prikaži sadržaj odlomaka iznad login/registracije na Postovima i Stranice

en: Notify admin
sr_RS: Obavesti admina

en: Moderate registration
sr_RS: Upravljajte registracijom

en: Holds new registrations for admin approval
sr_RS: Sadrži nove registracije za odobrenje od dmina

en: Turns on CAPTCHA for registration
sr_RS: Uključi  CAPTCHA za registraciju

en: Time-based expiration
sr_RS: Trajanje bazirano na vremenu

en: Allows for access to expire
sr_RS: Dozvoljava vam da pristupite trajanju

en: Allows for a trial period
sr_RS: Dozvoljeno za trial period

en: Ignore warning messages
sr_RS: Ignorisati poruke upozorenja

en: Ignores WP-Members warning messages in the admin panel
sr_RS: Ignorisati WP-Members  poruke upozorenja u admin panelu

en: Optional
sr_RS: Opcionalno

en: Update Settings
sr_RS: Update postavki

en: WP-Members settings were updated
sr_RS: WP-Memberspostavke su updatovane

en: Activated?
sr_RS: Aktivirano?

en: Subscription
sr_RS: Pretplata

en: Expires
sr_RS: Ističe

en: Registered
sr_RS: Registrovan

en: (required)
sr_RS: Potrbno?

en: Activate this user?
sr_RS: Aktivirajte ovog korisnika?

en: Reactivate this user?
sr_RS: Reaktivirajte ovog korisnika?

en: Deactivate this user?
sr_RS: Deaktivirajte ovog korisnika?

en: IP @ registration
sr_RS: IP @ registracija

en: Change Password
sr_RS: Promeni šifru

en: Update Password
sr_RS: Update-uj čifr

en: Reset Forgotten Password
sr_RS: Resetuj zabranjenu šifru

en: Forgot password?
sr_RS: Zaboravili ste šifru?

en: Click here to reset
sr_RS: Kliknite ovde za restart

en: New User?
sr_RS: Novi korisnik?

en: Click here to register
sr_RS: Kliknite ovde za registraciju

en: Required field
sr_RS: Zahtevano polje

en: Choose a Username
sr_RS: Izaberite korisničko ime

en: Please indicate that you agree to the %s TOS %s
sr_RS: Molimo vas budite jasni da li želite da se %s TOS %s

en: There was an error with the CAPTCHA form.
sr_RS: Pojavio se error sa  CAPTCHA formom.

en: Edit Your Information
sr_RS: Edituj svoje informcije

en: <strong>ERROR</strong>: User has not been activated.
sr_RS: <strong>ERROR</strong> : Korisnik nije aktiviran.

en: Sorry, %s is a required field.
sr_RS: Žao nam je, %s  je m ora da bude unešeno u polje.

en: Login Failed!
sr_RS: Login nije uspeo!

en: You entered an invalid username or password.
sr_RS: Uneli ste nepostojeće korisničko ime ili šifru..

en: Click here to continue.
sr_RS: Klik ovde za nastavak.

en: Edit My Information
sr_RS: Editujte moje informacije

en: You are logged in as %s
sr_RS: Ulogovani ste kao %s

en: Begin using the site.
sr_RS: Počnite da koristite sajt

en: Password fields cannot be empty
sr_RS: Oilja sa šiframa ne mogu da budu prazna

en: Sorry, username is a required field
sr_RS: Žao nam je,  korisničko ime morate da unesete u polje

en: The username cannot include non-alphanumeric characters.
sr_RS: Ime korisnika ne može da uključi ne alfanumeričke karaktere.

en: You must enter a valid email address.
sr_RS: Morate da unesete validnu email adresu.

en: You must complete the CAPTCHA form.
sr_RS: Morate da popunite CAPTCHA formu.

en: We were unable to validate the public key.
sr_RS: Nismo mogli da validujemo javni ključ.

en: We were unable to validate the private key.
sr_RS: Nismo mogli da validujemo privatni ključ

en: The challenge parameter of the verify script was incorrect.
sr_RS: Izazovni parametar verifikovanog skripta nisu tačni.

en: The CAPTCHA solution was incorrect.
sr_RS: CAPTCHA rešenje nije tačno.

en: The parameters to verify were incorrect
sr_RS: Parametri za verifikaciju su netačni.

en: reCAPTCHA API keys are tied to a specific domain name for security reasons.
sr_RS: reCAPTCHA API ključevi su vezani za odredjeno domain ime iz sigurnosnih razloga.

en: The reCAPTCHA server was not reached.  Please try to resubmit.
sr_RS: reCAPTCHA server nije dostupan. Pokušajte ponovo.

en: Login Failed!<br />You entered an invalid username or password.
sr_RS: Login nije uspeo!<br />Uneli ste nepostojeće korisničko ime i šifru.

en: Forgot?
sr_RS: Zaboravili?

en: click here to log out
sr_RS: klik ovde za logout

en: Title:
sr_RS: Naslov:

en: Terms of Service
sr_RS: Pravila

en: First Name
sr_RS: Ime

en: Last Name
sr_RS: Prezime

en: Address 1
sr_RS: Adresa 1

en: Address 2
sr_RS: Adresa 2

en: City
sr_RS: Grad

en: State
sr_RS: Država

en: Zip
sr_RS: Poštanski broj

en: Country
sr_RS: Zemlja

en: Day Phone
sr_RS: Dnevni telefon

en: Biographical Info
sr_RS: Biografska info

en: Sorry, that username is taken, please try another.
sr_RS: Žao nam je, ovo korisničko ime je uzeto, pokušajte drugo.

en: Sorry, that email address already has an account.<br />Please try another.
sr_RS: Žao nam je, ova mail adresa već ima nalog.<br />Pokušajte drugu.

en: Your information was updated!
sr_RS: Vaša informacija je updatovana!

en: Passwords did not match.<br /><br />Please try again.
sr_RS: Šivra se ne poklapa.<br /><br />Pokšajte opet.

en: Password successfully changed!<br /><br />You will need to re-login with your new password.
sr_RS: Šifra je uspešno promenjena!<br /><br /> Moraćete da se ponovo ulogujete sa novom šifrom.

en: Either the username or email address do not exist in our records.
sr_RS: Ili korisničko ime ili email adresa ne postoje u nečim beleškama.

en: Password successfully reset!<br /><br />An email containing a new password has been sent to the email address on file for your account. You may change this random password then re-login with your new password.
sr_RS: Šifra je uspešno restartovana! <br /><br />Email koji sadrži novu šifru je poslat na mail adrese u fajlu za vaš nalog. Možete promeniti ovu  nasumičnu šifru i potom se ponovo ulogovati sa novom šifrom.
