WP-Members 2.9.6 - en to sv translation catalogue (213 entries)

en: %sclose%s
sv: %sstäng%s

en: (Email cannot be removed)
sv: (E-post-fältet är obligatorisk och kan inte tas bort)

en: (Note: Email is always mandatory and cannot be changed.)
sv: (Notera: E-post är alltid obligatorisk och kan inte ändras..)

en: (optional)
sv: Valfri

en: (required)
sv: Obligatorisk?

en: <strong>ERROR</strong>: User has not been activated.
sv: <strong>ERROR</strong>: Användaren har inte aktiverats.

en: A list of shortcodes is available here.
sv: En lista med kortkoder finns här.

en: A plugin developed by
sv: Ett tillägg utvecklat av

en: Activate this user?
sv: Aktivera denna användare?

en: Activated?
sv: Aktiverad?

en: Active
sv: Aktivera

en: Add Field
sv: Lägg till fält

en: Add a Field
sv: Lägg till fält

en: Add/Delete
sv: Lägg till/Radera

en: Additional Information
sv: Ytterligare info för kryssrutefält

en: Additional information for checkbox fields
sv: Ytterligare info för kryssrutefält

en: Additional information for dropdown fields
sv: Ytterligare info för dropdown-fält

en: Address 1
sv: Adress 1

en: Address 2
sv: Adress 2

en: Admin Notification
sv: Adminunderrättelse

en: Allows for a trial period
sv: Tillåter för en försöksperiod

en: Allows for access to expire
sv: Tillåter åtkomst att löpa ut

en: Attribution
sv: Erkännande

en: Attribution is appreciated!  Display "powered by" link on register form?
sv: Erkännande är uppskattat! Visa länken "powered by" på registreringsformuläret?

en: Auto Excerpt:
sv: Automatiskt utdrag:

en: Automatically creates an excerpt
sv: Automatiskt skapas ett utdrag

en: Begin using the site.
sv: Börja använda webbplatsen.

en: Biographical Info
sv: Självbiografisk info

en: Black Glass
sv: Svart glas

en: Block Pages by default
sv: Blockera Sidor som standard

en: Block Posts by default
sv: Blockera Inlägg som standard

en: Body
sv: Huvuddel

en: CAPTCHA was updated for WP-Members
sv: CAPTCHA blev uppdaterad för WP-Members

en: Change Password
sv: Byt lösenord

en: Checked by default?
sv: i-kryssat som förval?

en: Checked value is required for checkboxes. Nothing was updated.
sv: Kontrollerat värde krävs för kryssrutor. Ingenting har uppdaterats.

en: Checked?
sv: Kontrollerad?

en: Choose Theme
sv: Välj tema

en: Choose a Username
sv: Välj användarnamn

en: City
sv: Ort

en: Clean
sv: Ren

en: Click here to continue.
sv: Klickar här för att fortsätta.

en: Click here to register
sv: Klicka här för att registrera

en: Click here to reset
sv: Klicka här för att nollställa

en: Congratulations! Your registration was successful.<br /><br />You may now log in using the password that was emailed to you.
sv: Grattis! Din registrering har slutförts. <br /> <br /> Du kan nu logga in med det lösenord som skickas till dig.

en: Country
sv: Land

en: Custom Stylesheet:
sv: Anpassat Stylesheet:

en: Day Phone
sv: Telefon dagtid

en: Delete
sv: Radera

en: Determine which fields will display and which are required.  This includes all fields, both native WP fields and WP-Members custom fields.
sv: Bestäm vilka fält som ska visas och vilka som behövs. Detta inkluderar alla områden, både ursprungliga WP-fälten och WP-Members anpassade fält.

en: Dialogs
sv: Dialogrutor

en: Dialogs and Error Messages
sv: Dialog eller felmeddelande

en: Display?
sv: Visa?

en: Edit Field
sv: Ändra fält

en: Edit My Information
sv: Redigera min användarinformation

en: Edit Your Information
sv: Redigera dina uppgifter

en: Either the username or email address do not exist in our records.
sv: Antingen finns användarnamnet eller e-postadressen inte i våra register.

en: Email Messages
sv: E-postmeddelanden

en: Email Signature
sv: E-post signatur

en: Email is registered
sv: E-post är registrerad

en: Enable CAPTCHA
sv: Slå på CAPTCHA för registrering

en: Existing Users Log In
sv: Logga in

en: Expires
sv: Upphör

en: Export
sv: Exportera

en: Export All Users
sv: Exportera

en: Field Label
sv: Fält etikett

en: Field Label is required for adding a new field. Nothing was updated.
sv: Fätletikett krävs för att lägga till fält. Inget har uppdaterats.

en: Fields
sv: Fält

en: First Name
sv: Förnamn

en: Follow
sv: Följ

en: For dropdown, array of values:
sv: För dropdown, matris med värden:

en: Forgot password?
sv: Glömt lösenord?

en: Forgot?
sv: Glömt?

en: Holds new registrations for admin approval
sv:  Godkänn nya registreringar via en administratör

en: IP @ registration
sv: IP @ registrering

en: Ignore warning messages
sv: Ignorera varningsmeddelande

en: Ignores WP-Members warning messages in the admin panel
sv: Ignorera WP-Members varningsmeddelande i adminstrations panelen

en: Last Name
sv: Efternamn

en: Latest from ButlerBlog
sv: Senaste nytt från ButlerBlog

en: Latest from RocketGeek
sv: Senaste nytt från RocketGeek

en: Leaving this set to full text allows anyone to read your protected content in an RSS reader. Changing this to Summary prevents this as your feeds will only show summary text.
sv: Lämnar denna satt till fulltext kan vem som helst läsa skyddat innehåll i en RSS-läsare. Ändra detta till Sammanfattning förhindrar detta som dina flöden visas endast sammanfattande text.

en: Login Failed!
sv: Inloggning misslyckades!

en: Login Failed!<br />You entered an invalid username or password.
sv: Felaktig inloggning!<br />Du angav ett felaktigt användarnamn eller lösenord

en: Login Status
sv: Inloggningsstatus

en: Manage Fields
sv: Administrera fält

en: Manage Options
sv: Administrera alternativ

en: Manage reCAPTCHA Options
sv: Administrera reCAPTCHA alternativ

en: Moderate registration
sv: Moderera registreringen

en: Need help?
sv: I behov av hjälp?

en: New Registration
sv: Registrering av ny användare

en: New User Registration
sv: Ny användare?

en: New User?
sv: Ny användare?

en: Note: Pages can still be individually blocked or unblocked at the article level
sv: OBS: Sidor kan fortfarande vara individuellt blockeras eller upphävas på artikelnivå

en: Note: Posts can still be individually blocked or unblocked at the article level
sv: Obs: Inlägg kan fortfarande vara individuellt blockeras eller upphävas på artikelnivå

en: Notify %s for each new registration? %s
sv: Skickar e-post till %s för varje ny registrering? %s

en: Notify admin
sv: Meddela administratören

en: Number of characters
sv: Antal ord i utdrag:

en: Number of words in excerpt:
sv: Antal ord i utdrag:

en: Online User Guide
sv: Användarguide online

en: Option Name
sv: Alternativnamn

en: Option Name is required for adding a new field. Nothing was updated.
sv: Alternativnamn krävs för att lägga till nytt fält. Inget har ändrats.

en: Optional
sv: Valfri

en: Options
sv: Alternativ

en: Options should be Option Name|option_value,
sv: Alternativ bör vara alternativnamn|option_value,

en: Password Reset
sv: Nollställ lösenord

en: Password changes
sv: Lösenordet ändrades

en: Password fields cannot be empty
sv: Lösenordsfält kan inte vara tom

en: Password reset
sv: Nollställ lösenord

en: Password successfully changed!<br /><br />You will need to re-login with your new password.
sv: Lösenordet är bytt!<br /><br />Du måste logga in igen med ditt nya lösenord.

en: Password successfully reset!<br /><br />An email containing a new password has been sent to the email address on file for your account. You may change this random password then re-login with your new password.
sv: Nollställning av lösenord har genomförts!<br /><br />Ett e-postmeddelande som innehåller ett nytt lösenord har skickats till den registrerade e-postadress för ditt konto. Du kan ändra detta slumpmässiga lösenord och sedan logga in igen med ditt nya lösenord.

en: Passwords did not match
sv: Lösenorden matchade inte varandra

en: Passwords did not match.
sv: Lösenorden matchade inte varandra

en: Passwords did not match.<br /><br />Please try again.
sv: Lösenorden matchar inte.<br /><br />Var snäll och försök igen.

en: Please indicate that you agree to the %s TOS %s
sv: Var snäll och markera att du accepterar %s Användarvillkoren %s

en: Private Key
sv: Privat nyckel

en: Public Key
sv: Publik nyckel

en: Quick Start Guide
sv: Snabbstartsguide

en: Red
sv: Röd

en: Register Page:
sv: Registreringssida:

en: Registered
sv: Registrerad

en: Registration IP
sv: IP @ registrering

en: Registration completed
sv: Registreringen är färdig

en: Registration is Moderated, User is Approved
sv: Registreringen är färdig, användaren är godkänd.

en: Required field
sv: Obligatoriskt fält

en: Required?
sv: Obligatorisk?

en: Reset Forgotten Password
sv: Nollställ glömt lösenord

en: Restricted post (or page), displays above the login/registration form
sv: Begränsat inlägg (eller sida), visas ovanför login-/registrerings-formuläret

en: Select a page
sv: Välj en sida

en: Select a stylesheet or specify a custom stylesheet below
sv: Välj ett stylesheet eller ange ett anpassat stylesheet här under

en: Set a custom email address
sv: Ange en anpassad e-postadress

en: Set a custom email name
sv: Ange ett anpassat e-postnamn

en: Settings
sv: Inställningar

en: Show excerpts
sv: Visa utdrag

en: Shows excerpted content above the login/registration on both Posts and Pages
sv: Visar utdraget innehåll ovanför inloggning / registrering på både inlägg och sidor

en: Sorry, %s is a required field.
sv: Tyvärr, men %s är ett obligatoriskt fält.

en: Sorry, that email address already has an account.<br />Please try another.
sv: Tyvärr har denna e-postadress redan ett konto. <br /> Försök med ett annat.

en: Sorry, that username is taken, please try another.
sv: Tyvärr, användarnamnet är uppdaget, försök med ett annat.

en: Sorry, username is a required field
sv: Tyvärr är användarnamn ett obligatoriskt fält

en: State
sv: Stat

en: Stored value if checked:
sv: Sparat värde om i-kryssat:

en: Subject
sv: Ämne

en: Subscription
sv: Abonnemang

en: Terms of Service
sv: Användarvillkor (TOS)

en: Terms of Service (TOS)
sv: Användarvillkor (TOS)

en: Thank you for using WP-Members
sv: Tack för att du använder WP-Members

en: The CAPTCHA solution was incorrect.
sv: CAPTCHA-lösningen var felaktig.

en: The challenge parameter of the verify script was incorrect.
sv: Den utmanande parametern av verifikations-skriptet var felaktigt.

en: The database meta value for the field. It must be unique and contain no spaces (underscores are ok).
sv: Databasens metadata för fältet. Det måste vara unikt och får inte innehålla mellanslag (understreck är ok).

en: The name of the field as it will be displayed to the user.
sv: Fältnamnet som det kommer att visas för användaren.

en: The parameters to verify were incorrect
sv: Parametrarna för att verifiera var felaktiga

en: The reCAPTCHA server was not reached.  Please try to resubmit.
sv: reCAPTCHA-servern svarade inte. Försök att skicka igen.

en: The username cannot include non-alphanumeric characters.
sv: Användarnamnet kan inte innehålla icke-alfanumeriska tecken.

en: There was an error processing the form.
sv: Ett fel uppstod vid skapande av formuläret.

en: There was an error with the CAPTCHA form.
sv: Det uppstod ett fel med CAPTCHA formuläret.

en: This content is restricted to site members.  If you are an existing user, please log in.  New users may register below.
sv: Detta innehåll är begränsat till medlemmar. Om du är en befintlig användare, logga in. Nya användare kan registrera sig nedan.

en: This setting allows a link on the /wp-login.php page to register using the WP native registration process thus circumventing any registration you are using with WP-Members. In some cases, this may suit the users wants/needs, but most users should uncheck this option. If you do not change this setting, you can choose to ignore these warning messages under WP-Members Settings.
sv: Denna inställning gör att en länk på /wp-login.php sida för att registrera, via WP:s original registreringsprocess och därmed kringgå eventuell registrering som du använder med WP-Members. I vissa fall kan detta passa användarna vill ha/behöver, men de flesta användare bör avmarkera detta alternativ. Om du inte ändrar den här inställningen kan du välja att ignorera dessa varningsmeddelanden i WP-Members inställningar.

en: This setting allows any users to comment, whether or not they are registered. Depending on how you are using WP-Members will determine whether you should change this setting or not. If you do not change this setting, you can choose to ignore these warning messages under WP-Members Settings.
sv: Denna inställning gör att varje användare kan kommentera, oavsett om de är registrerade. Beroende på hur du använder WP-Members kommer att avgöra om du bör ändra denna inställning eller inte. Om du inte ändrar den här inställningen kan du välja att ignorera dessa varningsmeddelanden i WP-medlemmar inställningar.

en: Time-based expiration
sv: Tidsbaserade utgångsdatum

en: Title:
sv: Titel:

en: Trial period
sv: Försöksperiod

en: Turns on CAPTCHA for registration
sv: Slå på CAPTCHA för registrering

en: Update CAPTCHA Settings
sv: Uppdatera CAPTCHA  inställningarna

en: Update Dialogs
sv: Uppdatera dialoger

en: Update Fields
sv: Uppdatera fälten

en: Update Password
sv: Uppdatera lösenord

en: Update Settings
sv: Uppdatera inställningarna

en: User Profile Page:
sv: Användarprofilsida:

en: User update
sv: Användaruppdatering

en: Username is taken
sv: Användarnamnet är upptaget

en: Username or email do not exist when trying to reset forgotten password
sv: Användarnamn eller e-post finns inte vid försök att återställa det bortglömda lösenord

en: Users Screen
sv: Användarfönster

en: Visit plugin site for more information
sv: Besök tilläggets hemsida för mer information

en: WP-Members Additional Fields
sv: WP-Members ytterligare fält

en: WP-Members dialogs were updated
sv: WP-Membersdialoger blev uppdaterade

en: WP-Members fields were updated
sv: WP-Membersfält blev uppdaterade

en: WP-Members settings were updated
sv: WP-Members inställningar blev uppdaterade

en: We were unable to validate the private key.
sv: Vi kunde inte bekräfta den privata nyckeln.

en: We were unable to validate the public key.
sv: Vi kunde inte bekräfta den publika nyckeln.

en: Website
sv: Webbplats

en: White
sv: Vit

en: You are logged in as %s
sv: Du är inloggad som %s

en: You can %s change this here %s by changing "For each article in a feed, show" to "Summary."
sv: Du kan %s ändra det här %s genom att ändra "For each article in a feed, show" till "Summary."

en: You can %s change this here %s by checking the box next to "Users must be registered and logged in to comment."
sv: Du kan %s ändra det här %s genom att se till att rutan bredvid "Vem som helst kan registrera" är ikryssad.

en: You can %s change this here %s making sure the box next to "Anyone can register" is unchecked.
sv: Du kan %s ändra detta här %s och se till att rutan bredvid "Vem som helst kan registrera" är urkryssad.

en: You can customize the content of the emails sent by the plugin.
sv: Du kan anpassa innehållet i e-postmeddelanden som skickas med tillägget (plugin:et)

en: You can customize the text for dialogs and error messages. Simple HTML is allowed %s etc.
sv: Du kan anpassa texten för dialogrutor och felmeddelanden. Enkel HTML är tillåten %s etc.

en: You entered an invalid username or password.
sv: Du angav ett felaktigt användarnamn eller lösenord

en: You have set WP-Members to hold registrations for approval
sv: Du har ställt WP-Members att hålla registreringar för godkännande

en: You have set WP-Members to turn off the registration process
sv: Du har ställt WP-Members för att stänga av registreringen

en: You have turned on reCAPTCHA
sv: Du har slagit på reCAPTCHA

en: You must complete the CAPTCHA form.
sv: Du måste fylla i CAPTCHA formuläret.

en: You must enter a valid email address.
sv: Du måste ange en giltig e-postadress.

en: Your WP settings allow anyone to comment - this is not the recommended setting.
sv: Dina WP inställningar tillåter vem som helst att kommentera - detta är inte den rekommenderade inställningen.

en: Your WP settings allow anyone to register - this is not the recommended setting.
sv: Dina WP inställningar tillåter vem som helst att registrera sig - detta är inte den rekommenderade inställningen.

en: Your WP settings allow full text rss feeds - this is not the recommended setting.
sv: Dina WP inställningar tillåter fulltext RSS-flöden - detta är inte den rekommenderade inställningen.

en: Your information was updated!
sv: Din information har uppdaterats!

en: Zip
sv: Postnummer

en: but you also set to moderate and/or email admin new registrations.  You will need to set up a registration page for users to register.
sv: men du har också satt att moderera och/eller e-post admin nyregistreringar. Du kommer att behöva ställa in en registreringssida för användarna att registrera sig.

en: but you have not changed the default message for "Registration Completed" under "WP-Members Dialogs and Error Messages."  You should change this message to let users know they are pending approval.
sv: men du har inte ändrat det förvalda meddelandet för "Registration Completed" under "WP-Members Dialogs and Error Messages." Du bör ändra detta meddelande för att låta användare veta att dom har väntande godkännanden.

en: but you have not entered API keys.  You will need both a public and private key.  The CAPTCHA will not display unless a valid API key is included.
sv: men du har inte fyllt i API-nycklarna. Du behöver både en publik och en privat nyckel. CKAPCHA kommer inte att visas om det inte finns en giltig API-nyckel.

en: checkbox
sv: kryssruta

en: click here to log out
sv: logga ut här

en: field was added
sv: fält lades till

en: field was updated
sv: fält har uppdaterats

en: log in
sv: logga in

en: native
sv: ursprung

en: password
sv: Lösenord

en: reCAPTCHA API keys are tied to a specific domain name for security reasons.
sv: reCAPTCHA API-nycklar är bundna till ett specifikt domännamn av säkerhetsskäl.

en: reCAPTCHA Keys
sv: reCAPTCHA Nycklar

en: reCAPTCHA asks commenters to retype two words scanned from a book to prove that they are a human. This verifies that they are not a spambot while also correcting the automatic scans of old books. So you get less spam, and the world gets accurately digitized books. Everybody wins! For details, visit the %s reCAPTCHA website%s
sv: reCAPTCHA ber kommenterare att skriva två ord som skannats från en bok för att bevisa att de är en människa. Detta kontrollerar att de inte är en Spambot samtidigt korrigera den automatiska genomsökningar av gamla böcker. Så du får mindre skräppost, och världen får exakta digitaliserade böcker. Alla vinner! För mer information, besök %s reCAPTCHA hemsida %s

en: reCAPTCHA is a free, accessible CAPTCHA service that helps to digitize books while blocking spam on your blog.
sv: reCAPTCHA är en fri, tillgänglig CAPTCHA tjänst som hjälper till att digitalisera böcker och blockerar skräppost på din blogg.

en: reCAPTCHA requires an API key, consisting of a "public" and a "private" key. You can sign up for a %s free reCAPTCHA key%s
sv: reCAPTCHA kräver en API-nyckel, som består av ett "allmän" och en "privat" nyckel. Du kan anmäla dig till en %s fri reCAPTCHA nyckel %s

en: textarea
sv: textyta
