WP-Members 2.9.3 - en to tr translation catalogue (202 entries)

en: %sclose%s
tr: %skapat%s

en: %sprint%s
tr: %syazdır%s

en: (Email cannot be removed)
tr: (Eposta kaldırılamaz)

en: (Note: Email is always mandatory and cannot be changed.)
tr: (Not: Eposta her zaman zorunludur ve değiştirilemez.)

en: (optional)
tr: (isteğe bağlı)

en: (required)
tr: Gerekli?

en: <strong>ERROR</strong>: User has not been activated.
tr: <strong>HATA</strong>: Kullanıcı etkinleştirilmedi.

en: A list of shortcodes is available here.
tr: Kısa kodların listesi burada mevcuttur.

en: A plugin developed by
tr: Eklenti geliştiricisi

en: Activate this user?
tr: Bu kullanıcıyı etkinleştir?

en: Activated?
tr: Aktif edildi mi?

en: Add Field
tr: Alan ekle

en: Add a Field
tr: Bir Bilgi Alanı Ekle

en: Add/Delete
tr: Ekle/Sil

en: Additional information for checkbox fields
tr: Onay kutusu alanları için ek bilgiler

en: Additional information for dropdown fields
tr: Açılır menü alanları için ek bilgiler

en: Address 1
tr: Adres 1

en: Address 2
tr: Adres 2

en: Admin Notification
tr: Yönetici Bildirimi

en: Allows for a trial period
tr: Bir deneme süresi için izin verir

en: Allows for access to expire
tr: Erişim süresinin dolmasına izin verir

en: Auto Excerpt:
tr: Otomatik Alıntı:

en: Automatically creates an excerpt
tr: Otomatik olarak bir alıntı oluşturur

en: Begin using the site.
tr: Siteyi kullanmaya başlayın.

en: Biographical Info
tr: Biyografik Bilgi

en: Black Glass
tr: Siyah Cam

en: Block Pages by default
tr: Varsayılan olarak Sayfaları Engelle

en: Block Posts by default
tr: Varsayılan olarak Yazıları Engelle

en: Body
tr: Gövde

en: Change Password
tr: Şifreyi Değiştir

en: Checked by default?
tr: Varsayılan olarak İşaretli?

en: Checked value is required for checkboxes. Nothing was updated.
tr: İşaretli seçim değeri onay kutularını gerektirir. Hiçbir şey güncellenmedi.

en: Checked?
tr: İşaretli?

en: Choose Theme
tr: Tema Seç

en: Choose a Username
tr: Bir Kullanıcı Adı Seçin

en: City
tr: Şehir

en: Clean
tr: Temiz

en: Click here to continue.
tr: Devam etmek için tıklayın.

en: Click here to register
tr: Kayıt olmak için tıklayın

en: Click here to reset
tr: Sıfırlamak için buraya tıkla

en: Country
tr: Ülke

en: Custom Stylesheet:
tr: Kişisel Stil Sayfası:

en: Day Phone
tr: Telefon

en: Deactivate this user?
tr: Bu kullanıcıyı devre dışı bırak?

en: Delete
tr: Sil

en: Determine which fields will display and which are required.  This includes all fields, both native WP fields and WP-Members custom fields.
tr: Hangi alanların gösterileceğini ve gerekli olduğunu belirleyin. Bu, yerel WP ve WP-Members kişisel alnları dahil tüm alanları içerir.

en: Dialogs
tr: İletiler

en: Dialogs and Error Messages
tr: İletiler ve Hata Mesajları

en: Display?
tr: Görüntülensin?

en: Edit Field
tr: Bilgi Alanını Düzenle

en: Edit My Information
tr: Bilgilerimi Düzenle

en: Edit Your Information
tr: Bilgilerini Düzenle

en: Either the username or email address do not exist in our records.
tr: Kullanıcı adı veya eposta adresinin her ikisi de kayıtlarımızda yok.

en: Email Messages
tr: Eposta Mesajları

en: Email Signature
tr: Eposta İmzası

en: Email is registered
tr: Eposta kayıtlıdır

en: Emails
tr: Epostalar

en: Expires
tr: Bitiş tarihi

en: Export
tr: Dışa aktar

en: FAQs
tr: SSS

en: Field Label
tr: Bilgi Alanı Etiketi

en: Field Label is required for adding a new field. Nothing was updated.
tr: Alan Etiketi yeni bir bilgi alanı eklenmesini gerektirir. Hiçbir şey güncellenmedi.

en: Field Type
tr: Bilgi Alanı Türü

en: Fields
tr: Bilgiler

en: First Name
tr: Ad

en: Follow
tr: Takip et

en: For dropdown, array of values:
tr: Açılır menü için değerlerin sıralaması:

en: Forgot password?
tr: Şifreni mi unuttun?

en: Forgot?
tr: Unuttun mu?

en: Holds new registrations for admin approval
tr: Yeni kayıtları yönetici onayı için bekletir

en: IP @ registration
tr: IP @ kaydı

en: Ignore warning messages
tr: Uyarı mesajlarını yoksay

en: Ignores WP-Members warning messages in the admin panel
tr: Yönetici panelinde WP-Members uyarı mesajlarını yoksayar

en: Last Name
tr: Soyad

en: Leaving this set to full text allows anyone to read your protected content in an RSS reader. Changing this to Summary prevents this as your feeds will only show summary text.
tr: Bu ayarı tam yazı olarak bırakmak, herkesin bir RSS okuyucusunda korumalı içeriğinizi okumasına olanak verir. Bunun Özet olarak değiştirilmesi, beslemelerinizi yalnızca özet metin olarak göstererek sınırlar.

en: Login Failed!
tr: Giriş Başarısız!

en: Login Failed!<br />You entered an invalid username or password.
tr: Giriş Başarısız!<br />Geçersiz bir kullanıcı adı veya şifre girdiniz.

en: Login Status
tr: Giriş Durumu

en: Manage Fields
tr: Alanları Yönet

en: Manage Options
tr: Seçenekler Yönet

en: Manage reCAPTCHA Options
tr: reCAPTCHA Seçeneklerini yönet

en: Moderate registration
tr: Kaydı Denetle

en: Need help?
tr: Yardım mı lazım?

en: New Registration
tr: Yeni Kayıt

en: New User?
tr: Yeni Kullanıcı?

en: Note: Pages can still be individually blocked or unblocked at the article level
tr: Not: Sayfalar hala tekil engellenmiş veya makale düzeyinde engellenmemiş olabilir

en: Note: Posts can still be individually blocked or unblocked at the article level
tr: Not: Yazılar hala tekil engellenmiş veya makale düzeyinde engellenmemiş olabilir

en: Notify admin
tr: Yöneticiye bildir

en: Number of words in excerpt:
tr: Alıntıdaki kelime sayısı:

en: Online User Guide
tr: Çevrimiçi Kullanıcı Kılavuzu

en: Option Name
tr: Seçenek Adı

en: Option Name is required for adding a new field. Nothing was updated.
tr: Seçenek Adı yeni bir bilgi alanı eklenmesini gerektirir. Hiçbir şey güncellenmedi.

en: Optional
tr: İsteğe bağlı

en: Options
tr: Seçenekler

en: Options should be Option Name|option_value,
tr: Seçenekler Seçenek Adı|seçenek_değeri şeklinde olmalıdır,

en: Password Reset
tr: Şifre Sıfırlama

en: Password changes
tr: Şifre değişiklikleri

en: Password fields cannot be empty
tr: Şifre alanları boş bırakılamaz

en: Password reset
tr: Şifre sıfırlama

en: Password successfully changed!<br /><br />You will need to re-login with your new password.
tr: Şifre başarıyla değiştirildi!<br /><br />Yeni şifrenizle tekrar giriş yapmanız gerekir.

en: Password successfully reset!<br /><br />An email containing a new password has been sent to the email address on file for your account. You may change this random password then re-login with your new password.
tr: Şifre başarıyla sıfırlandı!<br /><br />Yeni bir şifre içeren bir eposta, hesabınız için dosyada eposta adresine gönderildi. Yeni şifreniz ile tekrar giriş yaptıktan sonra bu rastgele şifreyi değişebilirsiniz.

en: Passwords did not match
tr: Şifreler eşleşmedi

en: Passwords did not match.<br /><br />Please try again.
tr: Şifreler eşleşmedi.<br /><br />Lütfen tekrar deneyin.

en: Please indicate that you agree to the %s TOS %s
tr: Lütfen %s HK %s kabul ettiğinizi belirtin

en: Private Key
tr: Private Anahtar

en: Public Key
tr: Public Anahtar

en: Quick Start Guide
tr: Hızlı Başlangıç Kılavuzu

en: Reactivate this user?
tr: Bu kullanıcıyı yeniden etkinleştir?

en: Red
tr: Kırmızı

en: Registered
tr: Kayıtlı

en: Registration IP
tr: IP @ kaydı

en: Registration completed
tr: Kayıt tamamlandı

en: Registration is Moderated
tr: Kayıt Denetlendi

en: Registration is Moderated, User is Approved
tr: Kayıt Denetlendi, Kullanıcı Onaylandı

en: Required field
tr: Gerekli alan

en: Required?
tr: Gerekli?

en: Reset Forgotten Password
tr: Unutulan Şifreyi Sıfırla

en: Restricted post (or page), displays above the login/registration form
tr: Kısıtlı yazı (veya sayfa), giriş/kayıt formunun üstünde görüntülenir

en: Select a stylesheet or specify a custom stylesheet below
tr: Bir stil sayfası seçin veya aşağıda kişisel bir stil sayfası belirtin

en: Set a custom email address
tr: Kişisel bir eposta adresi ayarla

en: Set a custom email name
tr: Kişisel bir eposta adı ayarla

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Show excerpts
tr: Alıntıları göster

en: Shows excerpted content above the login/registration on both Posts and Pages
tr: Yazı ve Sayfalarda alıntılanmış içeriği giriş/kayıt üstünde gösterir

en: Sorry, %s is a required field.
tr: Üzgünüz, %s gerekli bir alandır.

en: Sorry, that email address already has an account.<br />Please try another.
tr: Üzgünüz, bu eposta adresinin zaten bir hesabı var.<br />Lütfen başka birini deneyin.

en: Sorry, that username is taken, please try another.
tr: Üzgünüz, bu kullanıcı adı alınmış, lütfen başka birini deneyin.

en: Sorry, username is a required field
tr: Üzgünüz, kullanıcı adı gerekli bir alandır

en: State
tr: Eyalet

en: Stored value if checked:
tr: İşaretlendiğinde depolanan değer:

en: Subject
tr: Konu

en: Subscription
tr: Abonelik

en: TOS
tr: HK

en: Terms of Service
tr: Hizmet Koşulları

en: Terms of Service (TOS)
tr: Hizmet Koşulları (HK)

en: Thank you for using WP-Members
tr: WP-Members kullandığınız için teşekkürler

en: The CAPTCHA solution was incorrect.
tr: CAPTCHA çözümü yanlış.

en: The challenge parameter of the verify script was incorrect.
tr: Komut doğrulama soru parametresi yanlış.

en: The database meta value for the field. It must be unique and contain no spaces (underscores are ok).
tr: Bilgi alanı için veritabanı meta değeri. Bu benzersiz olmalı ve boşluk içermemelidir (alt çizgiler olabilir).

en: The name of the field as it will be displayed to the user.
tr: Kullanıcıya gösterilecek bilgi alanı adı.

en: The parameters to verify were incorrect
tr: Doğrulanacak parametreler hatalı

en: The reCAPTCHA server was not reached.  Please try to resubmit.
tr: reCAPTCHA sunucusuna ulaşılamadı. Lütfen yeniden göndermeyi deneyin.

en: The username cannot include non-alphanumeric characters.
tr: Kullanıcı adı alfasayısal olmayan karakterler içeremez.

en: There was an error with the CAPTCHA form.
tr: CAPTCHA formu ile ilgili bir hata oluştu.

en: This setting allows a link on the /wp-login.php page to register using the WP native registration process thus circumventing any registration you are using with WP-Members. In some cases, this may suit the users wants/needs, but most users should uncheck this option. If you do not change this setting, you can choose to ignore these warning messages under WP-Members Settings.
tr: Bu ayar /wp-login.php sayfasından bir bağlantı ile WP yerel kayıt işlemini kullanarak kayıt olmayı sağlar, böylece WP-Members ile kullandığınız herhangi bir kayıt işlemini atlar. Bazı durumlarda, bu, kullanıcıların isteklerine/gereksinimlerine uygun olabilir fakat çoğu kullanıcının bu seçeneğin işaretini kaldırması gerekir. Eğer bu ayarı değiştirmezseniz, WP-Members Ayarları altındaki bu uyarı mesajlarını yok saymayı seçebilirsiniz.

en: This setting allows any users to comment, whether or not they are registered. Depending on how you are using WP-Members will determine whether you should change this setting or not. If you do not change this setting, you can choose to ignore these warning messages under WP-Members Settings.
tr: Bu ayar, kayıtlı olsun veya olmasın, herhangi bir kullanıcının yorum yapmasına izin verir. Bu ayarı değiştirmeniz veya  değiştirmemeniz, WP-Members eklentisini nasıl kullandığınıza bağlı olacaktır. Eğer bu ayarı değiştirmezseniz, WP-Members Ayarları altındaki bu uyarı mesajlarını yok saymayı seçebilirsiniz.

en: Time-based expiration
tr: Zaman-tabanlı sona erme

en: Title:
tr: Başlık:

en: Trial period
tr: Deneme süresi

en: Turns on CAPTCHA for registration
tr: Kayıt için CAPTCHA özelliğini açar

en: Update Dialogs
tr: İletileri Güncelle

en: Update Emails
tr: Epostaları Güncelle

en: Update Fields
tr: Alanları Güncelle

en: Update Password
tr: Şifreyi Güncelle

en: Update Settings
tr: Ayarları Güncelle

en: User update
tr: Kullanıcı güncelleme

en: Username is taken
tr: Kullanıcı Adı alınmış

en: Username or email do not exist when trying to reset forgotten password
tr: Unutulan şifreyi sıfırlamayı denerken kullanıcı adı veya eposta mevcut değil

en: Version:
tr: Sürüm:

en: Visit plugin site for more information
tr: Daha fazla bilgi için eklenti sitesini ziyaret edin

en: WP-Members Additional Fields
tr: WP-Members Ek Bilgi Alanları

en: WP-Members dialogs were updated
tr: WP-Members iletileri güncellendi

en: WP-Members emails were updated
tr: WP-Members epostaları güncellendi

en: WP-Members fields were updated
tr: WP-Members bilgi alanları güncellendi

en: WP-Members settings were updated
tr: WP-Members ayarları güncellendi

en: We were unable to validate the private key.
tr: Private anahtarını doğrulayamadık.

en: We were unable to validate the public key.
tr: Public anahtarını doğrulayamadık.

en: Website
tr: Web site

en: White
tr: Beyaz

en: You are logged in as %s
tr: %s olarak oturum açtınız

en: You can %s change this here %s by changing "For each article in a feed, show" to "Summary."
tr: "Her yazı için, göster" seçeneğini "Özet" olarak %s buradan değiştirebilirsiniz %s .

en: You can %s change this here %s by checking the box next to "Users must be registered and logged in to comment."
tr: "Kullanıcılar yorum yapmak için kayıt olmalı ve giriş yapmalılar." yanındaki kutuyu işaretleyerek %s buradan değiştirebilirsiniz %s .

en: You can %s change this here %s making sure the box next to "Anyone can register" is unchecked.
tr: "İsteyen herkes kayıt olabilsin" yanındaki kutunun işaretli olmadığından emin olarak %s buradan değiştirebilirsiniz %s .

en: You can customize the content of the emails sent by the plugin.
tr: Eklenti tarafından gönderilen epostaların içeriğini kişiselleştirebilirsiniz.

en: You can customize the text for dialogs and error messages. Simple HTML is allowed %s etc.
tr: İletiler ve hata mesajları için metni kişiselleştirebilirsiniz. Basit HTML için izin verilir %s vb.

en: You entered an invalid username or password.
tr: Geçersiz bir kullanıcı adı veya şifre girdiniz.

en: You have set WP-Members to hold registrations for approval
tr: WP-Members eklentisini kayıtların onaydan geçmesi için ayarladınız

en: You have set WP-Members to turn off the registration process
tr: WP-Members eklentisini kayıt işlemini kapatmak için ayarladınız

en: You have turned on reCAPTCHA
tr: reCAPTCHA özelliğini açtınız

en: You must complete the CAPTCHA form.
tr: CAPTCHA formunu doldurmalısınız.

en: You must enter a valid email address.
tr: Geçerli bir eposta adresi girmelisiniz.

en: Your WP settings allow anyone to comment - this is not the recommended setting.
tr: WP ayarlarınız herkesin yorum yapmasına izin veriyor - bu önerilen bir ayar değil.

en: Your WP settings allow anyone to register - this is not the recommended setting.
tr: WP ayarlarınız herkese kayıt için izin veriyor - bu önerilen bir ayar değil.

en: Your WP settings allow full text rss feeds - this is not the recommended setting.
tr: WP ayarlarınız tam yazı rss beslemelerine izin veriyor - bu önerilen bir ayar değil.

en: Your information was updated!
tr: Bilgileriniz güncellendi!

en: Zip
tr: Posta Kodu

en: but you also set to moderate and/or email admin new registrations.  You will need to set up a registration page for users to register.
tr: fakat ayrıca yöneticinin yeni kayıtları denetlemesi ve/veya eposta ile bilgilendirilmesi olarak ayarladınız. Kullanıcıların kaydolması için bir kayıt sayfası oluşturmanız gerekir.

en: but you have not changed the default message for "Registration Completed" under "WP-Members Dialogs and Error Messages."  You should change this message to let users know they are pending approval.
tr: fakat "Kayıt Tamamlandı" için varsayılan mesajı "WP-Members İletiler ve Hata Mesajları." altında değişmediniz. Kullanıcıların onay beklediklerini bilmeleri için bu mesajı değiştirmelisiniz.

en: but you have not entered API keys.  You will need both a public and private key.  The CAPTCHA will not display unless a valid API key is included.
tr: fakat API anahtarlarını girmediniz. Public ve private anahtarlarına ihtiyacınız olacak. Geçerli bir API anahtarı yer almadığı sürece CAPTCHA göstermeyecektir.

en: checkbox
tr: onay kutusu

en: click here to log out
tr: Çıkış için buraya tıklayın

en: dropdown
tr: açılır menü

en: field was added
tr: bilgi alanı eklendi

en: field was updated
tr: bilgi alanı güncellendi

en: log in
tr: giriş

en: password
tr: şifre

en: reCAPTCHA API keys are tied to a specific domain name for security reasons.
tr: reCAPTCHA API anahtarları güvenlik nedenleriyle belirli bir etki alanı adına bağlıdır.

en: reCAPTCHA Keys
tr: reCAPTCHA Anahtarları

en: reCAPTCHA asks commenters to retype two words scanned from a book to prove that they are a human. This verifies that they are not a spambot while also correcting the automatic scans of old books. So you get less spam, and the world gets accurately digitized books. Everybody wins! For details, visit the %s reCAPTCHA website%s
tr: reCAPTCHA, onların insan olduğunu kanıtlamak için bir kitaptan taranmış iki kelimeyi yorumcuların yeniden yazmasnı ister. Bu aynı zamanda, eski kitapların otomatik taramasını düzeltirken onların bir spambot olmadığını doğrular. Böylece, siz daha az spam alırsınız ve dünya ise doğru olarak dijitalleştirilmiş kitapları alır. Herkes kazanır! Ayrıntılar için, %s reCAPTCHA web sitesini%s ziyaret edin.

en: reCAPTCHA is a free, accessible CAPTCHA service that helps to digitize books while blocking spam on your blog.
tr: reCAPTCHA blogunuzda spamı bloke ederken kitapları dijital ortama aktarmayla yardımcı olan ücretsiz, ulaşılabilir CAPTCHA hizmetidir.

en: text
tr: metin

en: textarea
tr: metin alanı
