WP-Members 2.9.5 - en to cs translation catalogue (249 entries)

en: Settings
cs: Nastavení

en: Options
cs: Možnosti

en: Fields
cs: Pole

en: Dialogs
cs: Dialogy

en: Emails
cs: E-maily

en: Your WP settings allow anyone to register - this is not the recommended setting.
cs: Nastavení WP umožňuje registrovat se každému - to se nedoporučuje.

en: You can %s change this here %s making sure the box next to "Anyone can register" is unchecked.
cs: Můžete %s to změnit zde %s odškrtnutím políčka u "Každý se může registrovat".

en: This setting allows a link on the /wp-login.php page to register using the WP native registration process thus circumventing any registration you are using with WP-Members. In some cases, this may suit the users wants/needs, but most users should uncheck this option. If you do not change this setting, you can choose to ignore these warning messages under WP-Members Settings.
cs: Toto nastavení povoluje na stránce /wp-login.php registraci za použití vlastního registračního postupu WordPressu, což obchází veškerou registraci pomocí WP-Members. To v některých případech možná vyhovuje požadavkům či potřebám uživatelů, ale většina uživatelů by měla tuto možnost odškrtnout. Pokud toto nastavení nezměníte, můžete si v nastaveních WP-Member vybrat ignorování této varovné zprávy.

en: Your WP settings allow anyone to comment - this is not the recommended setting.
cs: Nastavení WP umožňuje vkládat komentáře každému - to se nedoporučuje.

en: You can %s change this here %s by checking the box next to "Users must be registered and logged in to comment."
cs: Můžete %s to změnit zde %s zaškrtnutím políčka u "Pro vkládání komentářů se uživatelé musí registrovat a přihlásit".

en: This setting allows any users to comment, whether or not they are registered. Depending on how you are using WP-Members will determine whether you should change this setting or not. If you do not change this setting, you can choose to ignore these warning messages under WP-Members Settings.
cs: Toto nastavení umožňuje uživatelům vkládat komentáře, ať už se registrovali, nebo ne. Zda byste měli změnit toto nastavení závisí na tom, jak používáte WP-Members. Pokud toto nastavení nezměníte, můžete si v nastaveních WP-Member vybrat ignorování této varovné zprávy.

en: Your WP settings allow full text rss feeds - this is not the recommended setting.
cs: Nastavení WP umožňuje plný text kanálů RSS - to se nedoporučuje.

en: You can %s change this here %s by changing "For each article in a feed, show" to "Summary."
cs: Můžete %s to změnit zde %s změnou "Pro každý článek v kanálu zobraz" na "Souhrn".

en: Leaving this set to full text allows anyone to read your protected content in an RSS reader. Changing this to Summary prevents this as your feeds will only show summary text.
cs: Pokud toto necháte nastaveno na plný text, umožníte každému číst váš chráněný obsah v čtečce RSS. Pokud toto změníte na Souhrn, zamezíte tomu, protože vaše kanály budou zobrazovat jen souhrnný text.

en: You have set WP-Members to hold registrations for approval
cs: Nastavili jste, že WP-Members má registrace předkládat ke schválení

en: but you have not changed the default message for "Registration Completed" under "WP-Members Dialogs and Error Messages."  You should change this message to let users know they are pending approval.
cs: ale nezměnili jste výchozí zprávu pro "Registrace dokončena" pod "Dialogy a chybové zprávy WP-Members". Měli byste tuto zprávu změnit, aby uživatelé věděli, že čekají na schválení.

en: You have set WP-Members to turn off the registration process
cs: Nastavili jste, aby WP-Members vypnul registrační postup.

en: but you also set to moderate and/or email admin new registrations.  You will need to set up a registration page for users to register.
cs: ale také jste nastavili moderování a/nebo zasílání nových registrací administrátorovi. Aby se uživatelé mohli registrovat, je potřeba, abyste nastavili registrační stránku.

en: You have turned on reCAPTCHA
cs: Povolili jste reCAPTCHA

en: but you have not entered API keys.  You will need both a public and private key.  The CAPTCHA will not display unless a valid API key is included.
cs: ale nezadali jste klíče API. Potřebujete veřejný i soukromý klíč. CAPTCHA se nebude zobrazovat, dokud nebude zadán platný klíč API.

en: Version:
cs: Verze:

en: Quick Start Guide
cs: Uživatelská příručka Začínáme

en: Online User Guide
cs: Uživatelská příručka online

en: FAQs
cs: Často kladené dotazy

en: Thank you for using WP-Members
cs: Děkujeme vám, že používáte WP-Members

en: A plugin developed by
cs: Vývojář pluginu:

en: Follow
cs: Následovat

en: Latest from RocketGeek
cs: Nejnovější z RocketGeeku

en: Latest from ButlerBlog
cs: Nejnovější z ButlerBlogu

en: Block
cs: Ve výchozím nastavení blokuje příspěvky

en: Unblock
cs: Neblokováno?

en: Post Restriction
cs: Omezení příspěvku

en: Page Restriction
cs: Omezení stránky

en: Unblocked?
cs: Neblokováno?

en: Blocked?
cs: Blokováno?

en: Need help?
cs: Potřebujete pomoc?

en: Manage reCAPTCHA Options
cs: Spravovat možnosti reCAPTCHA

en: reCAPTCHA is a free, accessible CAPTCHA service that helps to digitize books while blocking spam on your blog.
cs: reCAPTCHA je bezplatná, přístupná služba CAPTCHA, která pomáhá digitalizovat knihy a zároveň zamezuje spamu na vašem blogu.

en: reCAPTCHA asks commenters to retype two words scanned from a book to prove that they are a human. This verifies that they are not a spambot while also correcting the automatic scans of old books. So you get less spam, and the world gets accurately digitized books. Everybody wins! For details, visit the %s reCAPTCHA website%s
cs: reCAPTCHA vyžaduje, aby komentátoři přepsali dvě slova naskenovaná z knihy, a tak osvědčili, že jsou lidmi. Tímto se ověřuje, že to nejsou spamboti, a zároveň se tím opravují automatické skeny starých knih. Takže dostáváte méně spamu a svět bude mít přesněji digitalizované knihy. Vyhrává každý! Další informace získáte na %s webových stránkách reCAPTCHA%s

en: reCAPTCHA Keys
cs: Klíče reCAPTCHA

en: reCAPTCHA requires an API key, consisting of a "public" and a "private" key. You can sign up for a %s free reCAPTCHA key%s
cs: reCAPTCHA potřebuje klíč API, který sestává z "veřejného" a "soukromého" klíče. Můžete si zažádat o %s klíč reCAPTCHA zdarma%s

en: Public Key
cs: Veřejný klíč

en: Private Key
cs: Soukromý klíč

en: Choose Theme
cs: Vyberte si téma

en: Red
cs: Červený

en: White
cs: Bílý

en: Black Glass
cs: Černé sklo

en: Clean
cs: Čistý

en: Characters for image
cs: Typ pole

en: Number of characters
cs: Počet slov ve výtažku:

en: Image dimensions
cs: Typ pole

en: Font color of characters
cs: Počet slov ve výtažku:

en: Background color of image
cs: Typ pole

en: Width between characters
cs: Počet slov ve výtažku:

en: Image type
cs: Typ pole

en: Update CAPTCHA Settings
cs: Aktualizovat nastavení reCAPTCHA

en: CAPTCHA was updated for WP-Members
cs: reCAPTCHA byla pro WP-Members aktualizována

en: Restricted post (or page), displays above the login/registration form
cs: Omezený příspěvek (nebo stránka), zobrazuje se nad přihlašovacím či registračním formulářem

en: Username is taken
cs: Uživatelské jméno se už používá

en: Email is registered
cs: E-mail je registrován

en: Registration completed
cs: Registrace dokončena

en: User update
cs: Aktualizace uživatele

en: Passwords did not match
cs: Hesla nesouhlasí

en: Password changes
cs: Heslo se mění

en: Username or email do not exist when trying to reset forgotten password
cs: Uživatelské jméno nebo e-mail použité při pokusu o znovunastavení zapomenutého hesla neexistují

en: Password reset
cs: Znovunastavení hesla

en: Dialogs and Error Messages
cs: Dialogy a chybové zprávy

en: You can customize the text for dialogs and error messages. Simple HTML is allowed %s etc.
cs: Můžete změnit text dialogů a chybových zpráv. Je povoleno prosté HTML %s atd.

en: Terms of Service (TOS)
cs: Podmínky služby

en: Update Dialogs
cs: Aktualizovat dialogy

en: WP-Members dialogs were updated
cs: Diaogy WP-Members byly aktualizovány

en: New Registration
cs: Registrace nového uživatele

en: Registration is Moderated
cs: Registrace je moderována

en: Registration is Moderated, User is Approved
cs: Registrace je moderována, uživatel je schvalován

en: Password Reset
cs: Znovunastavení hesla

en: Admin Notification
cs: Upozornění administrátora

en: Email Signature
cs: E-mailový podpis

en: Email Messages
cs: E-mailové zprávy

en: You can customize the content of the emails sent by the plugin.
cs: Můžete změnit obsah e-mailů, které plugin zasílá.

en: A list of shortcodes is available here.
cs: Seznam zkratek je k dispozici zde.

en: Set a custom email address
cs: Nastav vlastní e-mailovou adresu

en: (optional)
cs: (volitelné)

en: Set a custom email name
cs: Nastav vlastní e-mailové jméno

en: Subject
cs: Předmět

en: Body
cs: Tělo

en: Update Emails
cs: Aktualizovat e-maily

en: WP-Members emails were updated
cs: E-maily WP-Members byly aktualizovány

en: WP-Members fields were updated
cs: Pole WP-Members byla aktualizována

en: Field Label is required for adding a new field. Nothing was updated.
cs: Při přidání nového pole se vyžaduje jeho popisek. Nic se neaktualizovalo.

en: Option Name is required for adding a new field. Nothing was updated.
cs: Při přidání nového pole se vyžaduje název možnosti. Nic se neaktualizovalo.

en: Checked value is required for checkboxes. Nothing was updated.
cs: Pro zaškrtávací políčka je požadována zaškrtnutá hodnota. Nic se neaktualizovalo.

en: field was added
cs: pole bylo přidáno

en: field was updated
cs: pole bylo aktualizováno

en: Edit Field
cs: Upravit pole

en: Add a Field
cs: Přidat pole

en: Field Label
cs: Popisek pole

en: The name of the field as it will be displayed to the user.
cs: Název pole, jak ho bude vidět uživatel.

en: Option Name
cs: Název možnosti

en: The database meta value for the field. It must be unique and contain no spaces (underscores are ok).
cs: Databázová metahodnota pro toto pole. Musí být jedinečná a nesmí obsahovat mezery (podtržítka ano).

en: Field Type
cs: Typ pole

en: textarea
cs: textová oblast

en: checkbox
cs: zaškrtávací políčko

en: dropdown
cs: rozbalovací pole

en: password
cs: heslo

en: Display?
cs: Zobrazovat?

en: Required?
cs: Požadováno?

en: Additional information for checkbox fields
cs: Další informace pro zaškrtávací políčka

en: Checked by default?
cs: Ve výchozím nastavení zaškrtnuto?

en: Stored value if checked:
cs: Ukládaná hodnota, pokud je zaškrtnuto:

en: Additional information for dropdown fields
cs: Další informace pro rozbalovací pole

en: For dropdown, array of values:
cs: Výčet hodnot pro rozbalovací pole:

en: Options should be Option Name|option_value,
cs: Možnosti by měly vypadat Název možnosti|hodnota_možnosti,

en: Visit plugin site for more information
cs: Více informací se dozvíte na stránce pluginu

en: Add Field
cs: Přidat pole

en: Manage Fields
cs: Spravovat pole

en: Determine which fields will display and which are required.  This includes all fields, both native WP fields and WP-Members custom fields.
cs: Určete, která pole se zobrazí a která se budou vyžadovat. To je potřeba u všech polí, jak u těch pocházejících z WP, tak u vlastních polí WP-Members.

en: (Note: Email is always mandatory and cannot be changed.)
cs: (Poznámka: E-mailová adresa je vždy povinná a nemůže se změnit.)

en: Add/Delete
cs: Přidat/smazat

en: Checked?
cs: Zaškrtnuto?

en: Users Screen
cs: Obrazovka uživatelů

en: Delete
cs: Smazat

en: (Email cannot be removed)
cs: (E-mailová adresa nemůže být odstraněna)

en: Registration Date
cs: Datum registrace

en: native
cs: původní

en: Active
cs: Aktivní

en: Registration IP
cs: IP při registraci

en: Update Fields
cs: Aktualizovat pole

en: Manage Options
cs: Spravovat možnosti

en: Block Posts by default
cs: Ve výchozím nastavení blokuje příspěvky

en: Note: Posts can still be individually blocked or unblocked at the article level
cs: Poznámka: Příspěvky mohou i tak být blokovány nebo zpřístupněny jednotlivě na úrovni článků

en: Block Pages by default
cs: Ve výchozím nastavení blokuje stránky

en: Note: Pages can still be individually blocked or unblocked at the article level
cs: Poznámka: Stránky mohou i tak být blokovány nebo zpřístupněny jednotlivě na úrovni článků

en: Show excerpts
cs: Zobrazit výtažky

en: Shows excerpted content above the login/registration on both Posts and Pages
cs: Zobrazit obsah výtažku nad přihlašováním či registrací u příspěvků i stránek

en: Notify admin
cs: Upozornit administrátora

en: Notify %s for each new registration? %s
cs: Upozornit %s na každou novou registraci? %s

en: Moderate registration
cs: Moderovat registraci

en: Holds new registrations for admin approval
cs: Předloží nové registrace ke schválení administrátorovi

en: Enable CAPTCHA
cs: Použít CAPTCHA

en: Turns on CAPTCHA for registration
cs: Při registraci povolit CAPTCHA

en: Hide registration
cs: Skrýt registraci

en: Removes the registration form from blocked content
cs: Odstraní z blokovaného obsahu registrační formulář

en: Time-based expiration
cs: Vypršení na základě času

en: Allows for access to expire
cs: Umožňuje přístup, který vyprší

en: Trial period
cs: Zkušební období

en: Allows for a trial period
cs: Umožňuje zkušební období

en: Ignore warning messages
cs: Ignorovat varovné zprávy

en: Ignores WP-Members warning messages in the admin panel
cs: V administrátorském panelu ignoruje varovné zprávy WP-Members

en: Attribution
cs: Poděkování

en: Attribution is appreciated!  Display "powered by" link on register form?
cs: Uvítáme poděkování! Zobrazovat odkaz "běží na" na registračním formuláři?

en: Auto Excerpt:
cs: Automatický výtažek:

en: Number of words in excerpt:
cs: Počet slov ve výtažku:

en: Optional
cs: Volitelné

en: Automatically creates an excerpt
cs: Automaticky vytváří výtažek

en: User Profile Page:
cs: Stránka profilu uživatele:

en: For creating a forgot password link in the login form
cs: Pro vytvoření odkazu na zapomenuté heslo na přihlašovacím formuláři

en: Register Page:
cs: Stránka registrace:

en: For creating a register link in the login form
cs: Pro vytvoření odkazu na registraci na přihlašovacím formuláři

en: Select a stylesheet or specify a custom stylesheet below
cs: Vyberte si styl, nebo udejte níže vlastní styl

en: Custom Stylesheet:
cs: Vlastní styl:

en: Update Settings
cs: Aktualizovat nastavení

en: WP-Members settings were updated
cs: Nastavení WP-Members byla aktualizována

en: Select a page
cs: Vyberte stránku

en: USE CUSTOM URL BELOW
cs: Použít adresu URL zadanou níže

en: Activated?
cs: Aktivován?

en: Subscription
cs: Odběr

en: Expires
cs: Vyprší

en: Registered
cs: Registrován

en: IP
cs: Adresa IP

en: WP-Members Additional Fields
cs: Další pole WP-Members

en: (required)
cs: (požadováno)

en: Activate this user?
cs: Aktivovat tohoto uživatele?

en: Reactivate this user?
cs: Aktivovat tohoto uživatele znovu?

en: Deactivate this user?
cs: Deaktivovat tohoto uživatele?

en: IP @ registration
cs: IP při registraci

en: Export
cs: Exportovat

en: Export All Users
cs: Exportovat všechny uživatele

en: Existing Users Log In
cs: Přihlášení existujících uživatelů

en: Change Password
cs: Změnit heslo

en: Update Password
cs: Aktualizovat heslo

en: Reset Forgotten Password
cs: Znovunastavit zapomenuté heslo

en: Forgot password?
cs: Zapomenuté heslo?

en: Click here to reset
cs: Pro znovunastavení klikněte

en: New User?
cs: Nový uživatel?

en: Click here to register
cs: Pro registraci klikněte

en: Required field
cs: Vyžadovaná položka

en: Reset Form
cs: Formulář pro znovunastavení

en: Update Profile
cs: Aktualizovat profil

en: Choose a Username
cs: Uživatelské jméno

en: Please indicate that you agree to the %s TOS %s
cs: Prosíme, označte, že souhlasíte s %s Podmínkami služby %s

en: New User Registration
cs: Registrace nového uživatele

en: Additional Information
cs: Další informace

en: There was an error with the CAPTCHA form.
cs: U formuláře CAPTCHA se vyskytla chyba.

en: Edit Your Information
cs: Upravte informace o sobě

en: <strong>ERROR</strong>: User has not been activated.
cs: <strong>CHYBA</strong>: Uživatel nebyl aktivován

en: Sorry, %s is a required field.
cs: Omlouváme se, položka %s je vyžadována.

en: Login Failed!
cs: Neúspěšné přihlášení

en: You entered an invalid username or password.
cs: Zadali jste nesprávné uživatelské jméno nebo heslo.

en: Click here to continue.
cs: Pro pokračování klikněte

en: Edit My Information
cs: Upravit informace o mně

en: You are logged in as %s
cs: Jste přihlášeni jako %s

en: Click to log out.
cs: Pro odhlášení klikněte.

en: Begin using the site.
cs: Začněte používat portál

en: Click to log out
cs: Pro odhlášení klikněte

en: click to log out
cs: pro odhlášení klikněte

en: Password fields cannot be empty
cs: Položky hesla nemohou být prázdné

en: There was an error processing the form.
cs: Při zpracování formuláře nastala chyba.

en: Sorry, username is a required field
cs: Omlouváme se, uživatelské jméno je vyžadovaná položka

en: The username cannot include non-alphanumeric characters.
cs: Uživatelské jméno může obsahovat jen písmena a číslice.

en: You must enter a valid email address.
cs: Musíte zadat platnou e-mailovou adresu.

en: Passwords did not match.
cs: Hesla nesouhlasí

en: Emails did not match.
cs: Hesla nesouhlasí

en: You must complete the CAPTCHA form.
cs: Musíte dokončit formulář CAPTCHA.

en: We were unable to validate the public key.
cs: Nepodařilo se nám ověřit veřejný klíč.

en: We were unable to validate the private key.
cs: Nepodařilo se nám ověřit soukromý klíč.

en: The challenge parameter of the verify script was incorrect.
cs: Parametr ověřovacího skriptu nebyl správný.

en: The CAPTCHA solution was incorrect.
cs: Řešení CAPTCHA nebylo správné.

en: The parameters to verify were incorrect
cs: Parametr k ověření nebyl správný

en: reCAPTCHA API keys are tied to a specific domain name for security reasons.
cs: API klíče reCAPTCHA jsou z bezpečnostních důvodů svázány s určitou doménou.

en: The reCAPTCHA server was not reached.  Please try to resubmit.
cs: Nepodařilo se spojit se serverem reCAPTCHA. Prosíme, zkuste to znovu.

en: Login Failed!<br />You entered an invalid username or password.
cs: Neúspěšné přihlášení!<br />Zadali jste nesprávné uživatelské jméno nebo heslo.

en: You are not logged in.
cs: Nejste přihlášeni.

en: log in
cs: přihlásit se

en: Forgot?
cs: Zapomněli jste?

en: click here to log out
cs: pro odhlášení klikněte

en: Login Status
cs: Stav přihlášení

en: Title:
cs: Nadpis:

en: Terms of Service
cs: Podmínky služby

en: First Name
cs: Křestní jméno

en: Last Name
cs: Příjmení

en: Address 1
cs: Adresa 1

en: Address 2
cs: Adresa 2

en: City
cs: Město

en: State
cs: Stát

en: Zip
cs: PSČ

en: Country
cs: Země

en: Day Phone
cs: Telefon

en: Website
cs: Web

en: Biographical Info
cs: Životopisné informace

en: TOS
cs: Podmínky služby

en: This content is restricted to site members.  If you are an existing user, please log in.  New users may register below.
cs: Tento obsah je určen jen pro členy portálu. Pokud už jste členem, prosíme, přihlaste se. Noví uživatelé se mohou registrovat níže.

en: Sorry, that username is taken, please try another.
cs: Omlouváme se, toto uživatelské jméno se už používá, prosíme, zkuste jiné.

en: Sorry, that email address already has an account.<br />Please try another.
cs: Omlouvám se, této e-mailové adrese je už přiřazen účet.<br />Prosíme, zkuste jinou.

en: Congratulations! Your registration was successful.<br /><br />You may now log in using the password that was emailed to you.
cs: Gratulujeme! Registrovali jste se úspěšně!<br /><br />Teď se můžete přihlásit pomocí hesla, které vám bylo doručeno e-mailem.

en: Your information was updated!
cs: Informace o vás byly aktualizovány!

en: Passwords did not match.<br /><br />Please try again.
cs: Hesla nesouhlasí.<br /><br />Prosíme, zkuste to znovu.

en: Password successfully changed!<br /><br />You will need to re-login with your new password.
cs: Heslo bylo úspěšně změněno!<br /><br />Bude potřeba, abyste se přihlásili znovu pomocí nového hesla.

en: Either the username or email address do not exist in our records.
cs: V našich záznamech se nenachází předmětné uživatelské jméno nebo e-mailová adresa.

en: Password successfully reset!<br /><br />An email containing a new password has been sent to the email address on file for your account. You may change this random password then re-login with your new password.
cs: Heslo bylo úspěšně nastaveno znovu!<br /><br />Na e-mailovou adresu zaznamenanou u vašeho účtu byla odeslána zpráva s novým heslem. Toto náhodné heslo můžete změnit a pak se přihlásit znovu s novým heslem.
